Committees

2017-2018 Committees

Awards

Richard Kayne, Chair
John Conery
Elizabeth Hines
Brian MacKenzie
Russell Otter
Peter Sferrazza
Elliott Zide


American Gavel Award
Brian MacKenzie, Chair
Kevin Burke

           

Judicial Courage Award
Brian MacKenzie, Chair
Kevin Burke


Budget (preparation & monitoring)

Steve Leben, Co-Chair
Kevin Burke
Russell Otter
Elliott Zide


Bylaws

Elizabeth Hines, Chair
Pete Sferrazza
John Williams
Sheila Woods-Skipper

 

Cleveland Conference Committee
Catherine Shaffer, Chair
Catherine Carlson
John Conery
Richard Halloran
Richard Kayne
Gene Lucci
Brian MacKenzie
Russell Otter
Elliott Zide

 

Conference Site

Tom Alevizos, Co-Chair
Susan A. Jonas, Co-Chair

John Conery
Richard Kayne
James McKay
Damian Murray
John Rosson
Peter Sferrazza
Paul Stanko
Robert Torres
John Williams
Elliott Zide
Ann Zimmerman

 

Court Security

Vince Lilley, Chair
Eugene Lucci, Co-Chair

Rodney Adams
Hank Harcha
Jason Mount
Meg Shaw
Anthony Thibodeaux
Natalie Tyrrell


Criminal & Juvenile Justice

Jerrauld Jones, Co-Chair
Katarina Cook
Guido DeAngelis
Mangesh Duggal
Ramona Gonzalez
Brian Jeffcoat
Jennifer Klapper
William S. Moore, Jr.
Jason Mount
Ira Raab
John Rosson
David Stucki

 


Domestic Violence

Elizabeth Hines, Co-Chair Elizabeth Berns, Co-Chair
Carol Scott Berry
John Conery
Susan Jonas
Kathryn Michael
William S. Moore, Jr.
Damian Murray
Richard Lee Price
Ira Raab
Julie Reincke
Meg Shaw

 

Education

Catherine Carlson, Co-Chair (Hawaii)
Robert Torres, Co-Chair (Hawaii and Memphis)
Betty Thomas Moore, Co-Chair (Memphis)

Cheryl Austin
John Conery
Mangesh Duggal
Jacquelyn Frazier-Lyde
Jerrauld Jones
Richard Kayne
Jennifer Klapper
Vince Lilley
Gene Lucci
William S. Moore, Jr.
Vaughn Myers
Pete Sferrazza
G. Helen Whitener
Gayle Williams-Byers
Elliott Zide

 

Executive Committee

Catherine Shaffer, Chair
Yvette Alexander
Veronica Alicea-Galvan (if re-elected as at-large member)
Kevin Burke
Mary Celeste
Elizabeth Hines
Jerrauld Jones
Russell Otter
Peter Sferrazza
Robert Torres


Hawaii Conference Committee
Robert Torres, Chair
Catherine Carlson
John Conery
Susan Jonas
Richard Kayne
Luke Lavergne
Gene Lucci
Brian MacKenzie
Russell Otter


Membership

John Williams, Co-Chair
Yvette Alexander, Co-Chair Thomas Alevizos
John Conery
Thomas Donnelly
Gerald Elliott
Michael R. McAdam
Paul Stanko
James Vano


Nominations

Russ Otter, Chair
John Conery (Shaffer)
Eileen Olds (Shaffer)
Kenneth Skilnick (BofG)
Elliott Zide (BofG)


Public Information/Relations

Kevin Burke, Chair


Publications

Steve Leben, Chair and Editor, Court Review
Eve Brank, Editor
Julie Kunce Field, Editor
Devin Odell, Editor
David Prince, Editor
David Shakes, Editor


Resolutions

Richard Kayne, Chair

 


2017-2018 Ad Hoc Committees

Past Presidents’ Advisory Committee
Brian MacKenzie, Co-Chair
Elliott Zide, Co-Chair

Kevin Burke
Mary A. Celeste
Mike Cicconetti
Thomas A. Clark
John Conery
Gerald Elliott
Jerome A. Gertner
Francis X. Halligan, Jr.
Toni Higginbotham
Charles V. Johnson
Leslie G. Johnson
Martin E. Kravarik
Steve Leben
Mike McAdam
James F. McKay
Gayle A. Nachtigal
Eileen Olds
Richard Lee Price
Jeffrey Rosinek
Tam Schumann
Bonnie Sudderth
Chris Williams

 

Access to Justice
Veronica Alicea-Galvan, Co-Chair Gayle Williams-Byers, Co-Chair
Yvette Alexander
Carol Scott Berry
John Conery
Jacquelyn Frazier-Lyde
Susan A. Jonas
Dwane Mallory
Jason Mount
Natalie Tyrrell
James Vano
G. Helen Whitener
Lisa Woodruff-White
Sheila Woods-Skipper

 

Elder Abuse
Patricia Banks, Chair
Thomas Alevizos
John Conery
Betty Thomas Moore

 

Judicial Ethics/Professionalism
Betty Thomas Moore, Chair
John Conery
Danielle Cote
Stephanie Domitrovich
Casey Hill
Brian Jeffcoat
Patrick Kennedy
Betty Moore
Eileen Nadelson
Haskell Pitluck
Ira Raab
John Rosson
Robert Torres
Chris Williams

 

Judicial Wellness
Kenneth D. Skilnick, Chair Elizabeth Berns, Co-Chair
Rodney Adams
Jacquelyn Frazier-Lyde
Julie Reincke

 

Probate Issues
John Conery, Chair


Retired/Senior Judges Committee

Paul Stanko, Chair
Brian MacKenzie
Mike McAdam
Gale Sinclair
Roxanne K. Song Ong
John Williams

 

Special Appointments

 

Diversity
Yvette Alexander, Co-Chair
Susan Burke, Co-Chair

Veronica Alicea-Galvin
Carol Scott Berry
Luke Lavergne
Charmaine Pemberton
Natalie Tyrrell
G. Helen Whitener

 

National Task Force on Fines, Fees, and Bail Practices
Elizabeth Pollard Hines

 

Social Media & Technology
Veronica Alicea-Galvin, Co-Chair Kirk Tabbey, Co-Chair
Gayle Williams-Byers, Co-Chair
Elizabeth Berns
Elizabeth Pollard Hines
Jason Mount
Robert Torres
James Vano

 

Specialty Court Task Force

Maureen Sweeney, Chair
Cheryl Austin
Carol Scott Berry
Dennis Eckold
Jacquelyn Frazier-Lyde
Susan Jonas
Kathryn Michael
Julie Reincke
John Rosson
Anthony Thibidodeaux
Karen Valvo

 

Task Force on Procedural Fairness
Kevin Burke, Co-Chair
Steve Leben, Co-Chair
Brian MacKenzie